مجله

تحقیق طرحي نوين در ساخت اسكله هاي شناور

مقدمه

اسكله ها تأسيساتي مي باشند كه به منظور پهلوگيري كشتي جهت انجام بارگيري يا تخليه كالاها و يا به منظور سوار و پياده نمودن مسافرين مورد استفاده قرار مي‌گيرند انواع مختلفي از اين نوع تأسيسات وجود دارد كه برحسب نوع استفاده و مصالح مختلف طبقه بندي مي شوند تأسيسات پهلوگيري علاوه بر ايجاد تكيه گاه براي پهلوگيري ممكن است براي مهاربندي كشتي ها تامين رابطه بين كشتي و خشكي و درنهايت به عنوان ديوار حائل نيز به كار روند. چنانچه سازه پهلوگير همه وظايف اشاره شده در بالا را  دارا باشد آن را اصطلاحاً اسكله ديوار ساحلي (Quary wall) گويند و عمدتاً به صورت ثقلي طراحي مي شود اگر علاوه بر نقش پهلوگيري به منظور مهاربندي و تأمين رابطه بين خشكي و كشتي مورد استفاده قرار گيرد آن را اسكله جدا از ساحل (wharf) مي نامند و ممكن است از نوع ثقلي، شمع و عرشه و غيره باشد. ممكن است سازه فقط نقش مهاربندي را داشته باشد و درآن صورت يا به صورت شناور (عمدتاً براي كشتي هاي حمل نفت كه در آبهاي عميق پلهو مي گيرند (Mooring Buoy) و ياثابت مي باشد كه اصطلاحاً ستون مهاربند يا دولفين (Dolphin) به آنها اطلاق مي شود.

اسكه شناور :

اين نوع اسكله همانطور كه از نام آن مشهود است به صورت شناور بوده و براي مناطقي كه تغييرات جزر و مد درآنها زياد است كارآيي مطلوبي دارد همچنين درصورتيكه عمق بستر درپاي اسكله زياد باشد و يا عرض رودخانه يا درياچه يا محل استقرار اسكله تا ساحل زياد باشد و ساخت پايه مقرون به صرفه نباشد و يا اينكه رودخانه يا درياچه و يا دريا داراي بستر سست باشد استفاده از اسكله شناور اقتصادي است از مزاياي ديگر اين سيستم امكان انتقال آن از نقطه اي به نقطه  ديگر بندر و حتي از بندري به بندي ديگر مي باشد طول رپي كه ساحل را به اسكله شناور متصل مي كند برحسب تغييرات سطح آب و نوع خودروي عبور كننده تعيين مي شود و اين موضوع بر هزينه اسكله اثر مي گذارد از معايب اين اسكله نوسان آن درحين تخليه و بارگيري شناور مي باشد لذا در بنادر تجاري مورد استفاده كمتر و در بنادر تفريحي ومسافرتي استفاده بيشتري دارد.

اسكله شناور كه درقرن حاضر به عنوان رقباي اصلي اسكله هاي ثابت شناخته شده است درحقيقت ماحصل تلاش طراحان دررفع مشكلات موجود در كاربرد اسكله هاي ثابت مي باشند. سرويس دهي مناسب درشرايط جز و مد امكان توسعه در بنادر با فضاي محدود، مدت زمان كوتاهتر درساخت، تعمير و توسعه و همچنين هزينه اجرايي كمتر در بسياري شرايط از جمله عواملي بوده اند كه كاربرد اسكله شناور را روز افزون نموده اند اكنون با وجود كيلومترها مرز آبي درايران و اهميت حمل ونقل دريايي در رشد توسعه اقتصادي كشور و از سوي ديگر تجربيات عملي بسيار اندك در طراحي و ساخت اين اسكله ها دركشورمان، مطالعه و تحقيق درطراحي و ساخت اين اسكله ها بسيار حائز اهميت است.

 

اجزاء اسكله هاي شناور :

۱-بدنه اصلي :

بدنه اصلي اسكله هاي شناور از به هم متصل شدن قعطات شناوري كه خود به يكي از اشكال پانتون تكي، پانتون دوقلو يا كاتاماران و قطعه نيمه مستغرق مي باشد، تشكيل شده است. نحوه اتصال اين قطعات شناور مي تواند به صورت اتصال پانتون‌هاي بزرگ، اتصال پانتونهاي كوچك با عرشه فردي يا اتصال پانتونتهاي كوچك با عرشه يكپارچه باشد.

۲-پل دسترسي:

اين سازه به منظور اتصال بدنه اصلي اسكله به ساحل احداث مي‌شود و انواع گوناگوني دارد كه مهمترين آنها پلهاي مفصلي، پلهاي شناور و پايه اي و گوه اي، پلهاي متحرك و پلهاي قائم بالا رونده مي باشند.

فهرست

مقدمه………………………………….

اسكه شناور :……………………………

اجزاء اسكله هاي شناور :………………….

عوامل مؤثر در طراحي اسكله هاي شناور :……..

معيار طراحي و آناليز اسكله شناور :………..

طراحي اسكله شناور :……………………..

بارگذاري اسكله هاي شناور:………………..

انتخاب يك سيستم شناور به منظور مدل سازي……

تيپ بندي اسكله هاي شناور…………………

اسكله مسافري……………………………

اسكله باربري سبك………………………..

اسكله باربري نيمه سنگين………………….

بارهاي تعريف شده:……………………….

انتخاب مدول هاي مناسب……………………

جانمايي شمع هاي مهاري:…………………..

اتصالات…………………………………

مدل سازي كامپيوتري اسكله و بارهاي وارد بر آن:

تحليل و نتايج حاصل از آن…………………

كاربرد بتن توانمند در اسكله هاي شناور بتني…

شرايط محيطي…………………………….

نيروهاي ديناميكي و هيدروديناميكي………….

افزايش دوام و حفاظت در برابر خوردگي……….

افزايش مقاومت فشاري بتن………………….

نمونه يك قطعه شناور طراحي شده جهت استفاده بعنوان پل شناور و يا اسكله شناور:……………………………

تامين ايمني ناشي از نوسانات امواج و باد:…..

خلاصه:………………………………….

دستورالعمل طراحي لرزهاي اسكله ها براي ايران..

۸ نتيجه گيري……………………………

ترميم اسكله هاي شناور بتني……………….

مقاومت بتن درمقابل نفوذ يون كلر مطابق استاندارد ASTM CL202:

آزمايش مقاومت الكتريكي بتن قديمي و جديد:…..

آزمايش Half Cell:…………………………

پروفيل يون كلر :………………………..

نتيجه گيري:…………………………….

تشكر و قدرداني:…………………………

منابع:…………………………………

 

تحقیق طرحي نوين در ساخت اسكله هاي شناور

نوشته تحقیق طرحي نوين در ساخت اسكله هاي شناور اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico

نظرات() 
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خرید تلویزیون تلویزیون سونی سینما خانگی گوشی شیائومی گوشی آیفون تاچ ال سی دی برد گوشی گوشی سامسونگ گوشی هواوی قیمت یاب گوشی آنر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic